На 24-ти и 25-ти юни в презентационната зала на ПГРТО Плевен се състояха част от събитията по проект: Информационна кампания „Красота и образование“ за насърчаване на дигиталните умения в обучението на възрастни (Beauty-Bubble).

На 24-ти и 25-ти юни в презентационната зала на ПГРТО Плевен се състояха част от събитията по проект: Информационна кампания „Красота и образование“ за насърчаване на дигиталните умения в обучението на възрастни (Beauty-Bubble). Проектът е съфинансиран по програма Еразъм+, Малки партньорства в образованието за възрастни с координатор: Фондация „Медийна и онлайн зависимост“, Германия и партньори Учебна работилница Еропа, Плевен, България и FEMEDUBEART, Гърция.

Основната цел на проекта е да повиши осведомеността и да образова младежи и възрастни с и без увреждания относно медийните образи на красотата и дигиталната грамотност. Счита се за централна ключова компетентност за учене през целия живот и отразяването на това какво ни причинява потокът от информация и изображения в цифровите медии е съществена част от тази компетентност.

Целевата група на "BEAUTY-BUBBLE" са младежи и възрастни с и без увреждания, които използват интернет, както и мултипликатори в образованието на възрастни.

Затова организаторите от Сдружение „Учебна работилница Европа“ бяха поканили младежи и техните преподаватели от Професионална гимназия по туризъм, Професионална гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване и Центъра за специална образователна подкрепа "Петко Р. Славейков" в Плевен.

На участниците в събитието, разделени по групи, беше представена Инсталация за преживяване под формата на куполна шатра "BEAUTY-BUBBLE", която предава знания за предефиниране на възприятията за красота, увреждане и разнообразие и насърчава собствената рефлексивна дискусия, а също разтваря възприятията на зрителя чрез интерактивни компоненти и прозрение, получено директно от опит.

В шатрата беше представен адаптиран работен материал от интердисциплинарни семинари по темите за „Себепредставяне в социалните медии“, „Медийните идеали за красота и тяхното въздействие върху нашите мисли, чувства и действия“, „Фалшиви новини и защита на данните“, „Възраст и красота“, „Красотата на различието“.

 

Г-жа Пенка Спасова, председател на УС на Сдружение „Учебна работилница Европа“ представи проекта и покани участниците да посетят шатрата и да разгледат разработените материали. След това желаещите да „влязат в обувките на другия“ облякоха престилки, сложиха си маски и шапки, за да демонстрират на червения килим как снимките в интернет често се редактират с филтри.

Дефилирането по червения килим предизвика фурор от емоции, смях и аплодисменти. Всички се забавляваха, независимо от възрастта. В кратка дискусия младите хора споделиха какво е чувството, когато другите виждат лицето им с мускулесто мъжко тяло или много слабо женско тяло, описаха какво предизвикват реакциите на другите върху техните мисли и поведение. Бяха поставени за обсъждане въпроси като: Кой извлича полза, ако мислите прекалено или се придържате към най–известните марки в модата? Кой всъщност печели, ако смятате, че трябва да имате най–новия телефон само за да бъдете популярни сред връстниците си? За какво са по–загрижени рекламодателите, за вашето благополучие или за своето? Дали начинът ми на обличане, поведението и речта ми показват каква/какъв съм в действителност, или просто повтарям онова, което виждам в медиите или подражавам на някой друг? Колко е важна популярността в социалните мрежи? Какво харесвате в себе си? Как искате да ви виждат другите? Кой вижда вашите снимки в социалните медии? Инфлуенсъри – измамници?! и др.

В заключение г-жа Спасова обобщи споделеното от участниците, че за всеки човек красотата би трябвало да е източник на увереност, а не на безпокойство, а увереността в собственото тяло изгражда положително отношение и повишава самочувствието. Тя напомни отново основната цел на проекта -  да повиши осведомеността и да образова относно медийните образи на красотата и дигиталната грамотност. «Красотата е това, което ни доставя удоволствие и ни укрепва вътрешно! Красотата е в очите на гледащия!», допълни г-жа Спасова.

За всички, които се интересуват от темата, в момента Сдружение „Учебна работилница Европа“ разработва многоезичен уебсайт с виртуална обиколка на инсталацията за преживяване и основна информация на английски, гръцки, немски и български. Материалите се предоставят безплатно за ползване с образователна цел.

Повече за проекта на: https://beauty-bubble.eu/bg/

Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия
Галерия