Чрез изложба, презентация и лични спомени плевенски ученици научиха за Берлинската стена
„Учебна работилница Европа” проведе на 8 май в Плевен подиумна дискусия на тема "Моята представа за една толерантна Европа без граници . Да преодолеем популизма и расизма в Европа” по проект „Стени”. Сдружението е е партньор по проект „Преодоляване на стените между хората в кризисни времена - да изградим бъдещето на Европа (Стени)”, по програма „Европа за гражданите”, чийто координатор е сдружение „Заедно в Европа” от Люнебург, Германия. Останалите партньори са от Гърция, Белгия и Йена, Германия. Това е шести проект на „Учебна работилница Европа” по програма „Европа за гражданите” и пети по направление „Европейска памет за миналото” на програмата. С всеки следващ проект броят на партньорите на сдружението и на преките и косвени участници в проявите се учвеличава. Доказателство за това беше пълната зала на художествена галерия „Илия Бешков”, която за пореден път беше домакин на събитие на „Учебна работилница Европа”. Присъстваха преподаватели и ученици от традиционните партньори на сдружението – Професионална гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване и професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов”, както и вече утвърдените партньори от ДФСГ „Интелект”, Професионална гимназия по механо и електротехника (ПГМЕТ) и СУ „Пейо Яворов”. Имаше ученици от МГ „Гео Милев”, СУ „Иван Вазов”, НУИ „Панайот Пипков”. Мнозина от тях бяха участници в откритите уроци в четири училища и професионални гимназии на тема „Договорите от Рим като основа на EС - до днешната „отворена” Европа”, които се проведоха в началото на март. Сред гостите бяха двама общински съветници – Диана Данова и Пенчо Дреновски, представителят на Регионалното управление на образованието - Плевен, Кремена Пъшева, старши експерт по обществени науки и гражданско образование, Йонита Иванова, началник на отдел „Образование” в Община Плевен и председател на журито на ученическия конкурс, който беше обявен по проект „Стени”, Николета Минчева, експерт в Областен информационен център - Плевен.
След кратко встъпително слово на председателя на УС на сдружение „Учебна работилница Европа” присъстващите изгледаха презентация на тема „Стени и хора. Някога и сега”, от която научиха основни факти за Берлинската стена и се запознаха с работата на Фотографа на Стената - Юрген Ритер. Всъщност, всички над 100 гости имаха възможност да разгледат изложбата с негови фотоси от някогашната германо-германска граница и от Берлинската стена преди и след обединението на Германия, и то съпоставени с творбите на млади плевенчани - фотоси, фотоколажи и рисунки, показващи тяхната визия за днешна Европа без граници. Двете изложби, преливащи една в друга, бяха естествен декор на събитието в голямата зала на художествената галерия. Емоционален момент в дискусията внесе разказът на директора на ХГ „Илия Бешков”, Мирослав Минчев, който лично е преживял вълнуващите дни на промени в Германия през юли 1990 г. Г-н Минчев специално беше донесъл пощенска картички с вградено в нея парченце от срутената Берлинска стена, което е взел като сувенир от това свое пътуване до столицата на Германия. За раждането на идеята и неочаквания от него голям и устойчив отклик разказа пред учениците Димчо Бондоков, който е инициатор на акциите в парк „Кайлъка” за разкриване на занемарени обекти от миналото и красиви места за разходка. В тези акции се включват все повече плевенчани от всички възрасти, но главно млади хора и господин Бондоков призова присъстващите също да участват. Пано с два диптиха на Димчо Бондоков, показващи места в „Кайлъка” преди и след разчистването им, също са част от изложбата. Най-приятният момент от срещата беше награждаването на най-добрите творби в ученическия конкурс в два раздела - за снимка, фотоколаж и рисунка и за есе.
Ето имената на победителите:
В конкурса за снимка/фотоколаж и рисунка на тема „Толерантна Европа без граници” по проект „Стени”
Първа възрастова група
ПЪРВА НАГРАДА
Самира Гечева, 6 г клас, ОУ „Цветан Спасов” – Плевен
и Йоана Косева, 5 клас, НУИ „Панайот Пипков” – Плевен
ВТОРА НАГРАДА
Стефани Петкова, 8 клас, ПГТ „Алеко Константинов” – Плевен
ТРЕТА НАГРАДА
Мария Албуд, 6 клас, ОУ „Цветан Спасов” – Плевен
Втора възрастова група
ПЪРВА НАГРАДА
Деница Минчева и Кристофър Кръстев, 11 клас, ПГМЕТ - Плевен
ВТОРА НАГРАДА
Анджела Мутафова, 11 клас, ДФСГ „Интелект” – Плевен
В конкурса за есе
ПЪРВО МЯСТО
Жанин Фахд Ал-Шаргаби, 11 клас, СУ ,,Иван Вазов“
и Юлиан Лазаров, 11 клас, ПГ по механоелектротехника
ВТОРО МЯСТО
Моника Бояджиева, 11 клас, МГ „Гео Милев“
ТРЕТО МЯСТО
Цветелина Стойчева, 9 клас, МГ „Гео Милев“
ПООЩРЕНИЕ
Иван Димитров, 7 клас, СУ „Пейо Яворов“ – Плевен
Наградите – ваучери за книги връчиха Диана Данова, общински съветник и председател на постоянната комисия „Образователна политика и читалищна дейност”, Кремена Пъшева от РУО на МОН и Йонита Иванова от Община Плевен. И трите дами споделиха отличните си впечатления от проведения разговор, от активната дейност на сдружението, както и от изложбата. Грамоти на победителите връчи Пенка Спасова. Най-добрите автори на есета – Юлиан Лазаров и Жанин Ал-Шаргаби прочетоха своите творби.
Специална грамота връчиха организаторите на преподавателя в ПГМЕТ – Плевен, Галя Петрова, която стимулира свои възпитаници за участие в конкурсите по проекти на „Учебна работилница Европа” и работи с тях. Така те за пореден път се представиха отлично, като заслужава да се отбележи, че Кристофър Кръстев беше класиран на първо място в конкурса за есе по проект „Мир”, а сега е отличен в конкурса по проект „Стени”, представяйки оригинален фотоколаж.
Благодарност заслужи и доброволеца на „Учебна работилница Европа” Ивайло Митев, ученик в 12-и клас на СУ „Иван Вазов”, който фотографира поредно събитие на сдружението.